Xenical (Orlistat) – lek na odchudzanie, który może zniszczyć zdrowie?

Dla osób, które borykają się wysoką otyłością i nadwagą od dłuższego czasu istnieje wiele tabletek, które mają spalić nagromadzoną tkankę tłuszczową. Niektórzy sięgają jednak po nieco drastyczne środki, mogące wprowadzić nieodwracalne zmiany w ich organizmie. Jedne z nich to leki odchudzające nieznanego pochodzenia, które są najczęściej ryzykownym aktem desperacji. Najczęściej pragnienie szczupłej sylwetki jest tak silne, że nie ważne są skutki uboczne takiego preparatu, a cel, do jakiego ta osoba dąży. Jednym z takich środków na odchudzanie jest Xenical, znany też pod nazwą Orlistat.

Xenical – komu poleca się jego stosowanie?

Zwykle lekarz może przepisać ten lek, osobie z bardzo dużą otyłością i z BMI powyżej 28. Jeżeli taka osoba próbowała już prawie wszystkich diet jest ona bardzo podatna na tę formę walki z nadwagą. Motywacją jest dążenie do wymarzonego rozmiaru S lub po prostu masy ciała, która nie utrudnia życia na co dzień. Zaleca się, aby kuracja tym lekiem była długoterminowa, aż do chwili osiągnięcia zamierzonych rezultatów, które powinien ocenić lekarz prowadzący. Pierwsze efekty są zauważalne dopiero po okresie 12 tygodni. Jeśli po 3 miesiącach masa ciała niespadanie o przynajmniej 5% może być to wskazaniem do odstawienia leku.

Xenical (Orlistat) jest preparatem farmaceutycznym, które zmniejsza absorpcję tłuszczu, ale jednocześnie innych składników odżywczych takich jak witamin z pokarmu do krwi, co przyczynia się do nieodkładania zbędnej tkanki tłuszczowej i pozwala na spalanie jej. Lek działa tylko w połączeni ze zdrowym stylem życia i zaleca się go spożywać z po przed lub w trakcie posiłku o dużej zawartości tłuszczu.

Jeśli spożywa się pokarm beztłuszczowy taki jak sałatkę lub surówkę bez dodatków olejowych i tłustych nie ma potrzeby przyjmowania Orlistatu.

Jak stosować?

xenicalMetoda spożywania kapsułek może być nieco sprzeczna z logicznym myśleniem i wiele osób jest zadania, że mogą oni przyjmować wyłącznie wysokotłuszczowe posiłki bez jakichkolwiek konsekwencji. Dlatego Xenical należy przyjmować tylko pod okiem lekarza, który przepisał preparat i rozważyć włączenie diety odchudzającej niskokalorycznej. Taki rodzaj jadłospisu powinien spowodować spalanie nadprogramowych kilogramów. Lek Xenical jest więc uzupełnieniem kuracji odchudzającej, podczas której spożywa się ubogo energetycznie pokarmy o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, zapewniające długotrwałe uczucie sytości, a także obniżające bilans kaloryczny.

W efekcie po zredukowaniu kaloryczności i znacznym ograniczeniu węglowodanów Xenical ma powodować zjadanie mniejszej ilości kalorii. Więc spadek wagi nie musi być spowodowany przyjmowaniem tego preparatu, a po prostu niskokaloryczną dietą.

Odchudzanie tą metodą jest, jak twierdzą specjaliści przyjemniejsze, a także skuteczne i szybkie. Takie stwierdzenie jest sprzeczne z dotychczasowymi zasadami zdrowego żywienia. Dieta zbyt niskokaloryczna może przyczynić się do chorób tarczycy, hormonalnych, a także depresji i zaburzeń odżywiania. Dlatego poleca się raczej jeść po prostu zdrowe, wartościowe i jak najmniej nieprzetworzone jedzenie oraz zadbać o odpowiednia podaż poszczególnych składników odżywczych czy suplementacji, preparatami naturalnego pochodzenia.

Xenical – Przeciwwskazania do stosowania leku

Środek ten zawiera specyficzną substancję czynną – Orlistat i nie należy jej przyjmowań w przypadku osób z dolegliwością przewlekłego zespołu złego wchłaniania lub przy zaburzeniach czynności wątroby. Xenical wchodzi w reakcje z niektórymi lekami, stosowanymi w chorobach tarczycy lub przeciwzakrzepowymi. Dlatego jest ważne, aby lek ten nabyła osoba otyła z legalnego źródła, po wywiadzie chorobowym przeprowadzonym przez lekarza oraz dokładnych badaniach. Najlepiej jest zasięgnąć porady lekarza w kwestii przyjmowania Orlistatu wraz z innymi lekami.

Xenical – efekty kuracji i skutki uboczne

xenicalStale zwiększająca się masa tłuszczowa bywa czasem zwykłym niedbalstwem oraz wynikiem lenistwa. Może się przekształcić w poważną chorobę, kiedy myśl o odchudzaniu będzie tą osobą wprowadzać w lęk. Orlistat nie jest suplementem diety, ale specjalistycznym lekiem, który ma podejrzane działanie na nasz układ pokarmowy, dlatego warto się zastanowić czy warto ryzykować zdrowiem przed rozpoczęciem kuracji nim. Xenical wykazuje działanie niepożądane, przez które większość konsumentów skarżyła się na dolegliwości żołądkowe jelitowe po spożyciu kapsułek wraz z posiłkiem wysokotłuszczowym.

Przyjmowanie Xenicalu to narażanie się na skutki uboczne takie jak: bóle brzucha, biegunki, nagłe parcie na stolec o oleistej konsystencji, upławy i plamienia z odbytu, wzdęcia, zmęczenie, infekcja dziąseł, nieregularne miesiączki u kobiet, bóle głowy, biegunki, grypy, gromadzenie się powietrza w jelitach, hipoglikemii, dyskomfort, lęki, zakażenia dróg oddechowych i układu moczowego, kamienica żółciowa, alergie, zapalenie wątroby i trzustki.

Jest szansa na pojawienie się efektów kuracji, ale tylko pod warunkiem zażywania preparatu zgodnie z zaleceniami producenta. Są one krótkotrwałe i najczęściej towarzyszy temu efekt jojo i poczucie bezradności, które zwiększa ryzyko zaburzeń odżywiania. Wszelkie informacje o środkach ostrożności i działania Xenicalu oraz sposobu jego przyjmowania można zaleźć na ulotce lub opakowaniu leku.

Dolegliwości, które towarzyszyły osobom stosującym ten środek odchudzający to najczęściej m.in. bóle brzucha, biegunki, tłuszczowe stolce. Z tego powodu lekarz przepisujący ten specjalistyczny preparat na odchudzanie powinien przepisać tylko pacjentom, którzy mają bardzo duży problem z otyłością. U grupy z niewielką nadwagą ciekawe rezultaty daje zwykłe i proste połączenie zdrowej diety z aktywnością fizyczną, bieganiem albo nordic walking, a także wyzbycie się złych nawyków żywieniowych.

Kuracja Xenicalem nie jest więc zachęcająca ze względu na duże niebezpieczeństwo działań niepożądanych oraz brak pewności co do skuteczności samego leku i jego składu, ze względu na dostępność w niesprawdzonych źródłach. Cena również nie jest zachęcająca. Jest to 270 zł za jedno opakowanie. Za kurację trzymiesięczną zapłacimy więc aż 810 zł, nie mając pewności co do skuteczności tego środka na odchudzanie na nasz organizmu oraz czy jest on bezpieczny. Dobrą alternatywą dlatego będzie na bazie naturalnych składników odżywczych: Green Barley Plus, który także skutecznie hamuje apetyt, dzięki zawartości wyciągu z garcinia cambogia, a dodatkowo nie powoduje skutków ubocznych.

Comments (5)

 1. Ja nie wiem co za inteligentni ludzie biorą takie trucizny..

 2. Xenical zniszczył mi zdrowie, gdyby nie ty Agnieszka nie wiem co bym jeszcze za leki brała na moją nadwagę. Teraz już wiem jak osiągnąć zdrową zadbaną sylwetkę.

 3. Ten Orlistat to chyba nawet nie jest normalny lek tylko jakiś dopalacz

 4. polecam 148kg na 110 w 4 miesiące.
  jedyne co wystąpiło to tłuste stolce.
  jak na razie brak efektu yoyo

 5. Bardzo dobrze się dzieje , że w końcu pojawiają się jakieś bezpieczne czy w miarę bezpieczne leki na odchudzanie .
  Na ogół uważa się , ze nadmiernej tuszy winne są sobie same osoby spożywające nadmierną ilość pokarmów , wręcz ” objadające się ” a przy tym leniuchujące.
  Nie zawsze jednak tak jest gdyż znałem i znam osoby żyjące na wsi niezwykle zapracowane i nienadużywające pokarmów a przy tym borykające się z ogromną wręcz otyłością .
  Ponieważ nadwaga jest obecnie plagą przyczyniającą się do zwyrodnień stawów biodrowych i kolanowych będących przyczyną dotkliwych bólów osób nimi dotkniętych więc popieram potrzebę legalizacji leków które mogłyby służyć odchudzaniu a wiadomo mi jest , że takie są i nie wiem tylko dlaczego nie zalegalizowane gdyż mają skutki uboczne mniej grożne jak te wymienione w tym artykule .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.