Przyczyny i leczenie łysienia u kobiet
kobieta bez włosów

Szybkie i nadmierne wypadanie włosów to poważny problem, który wbrew pozorom spotyka nie tylko mężczyzn. Z tą wyjątkowo przykrą dolegliwością zmaga się również wiele kobiet, u których powoduje ona nie tylko silny stres, ale i rosnące poczucie spadku własnej atrakcyjności. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest naprawdę wiele, począwszy od niewłaściwej higieny, aż po choroby, których objawem jest właśnie łysienie.

Utrata nawet do 100 włosów dziennie jest całkowicie normalna i nie powinna być powodem do niepokoju. Jednak kiedy włosy zaczynają wychodzić przysłowiowymi garściami, konieczne będzie natychmiastowe udanie się do dermatologa. Niestety prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn łysienia u kobiet jest trudniejsze niż u mężczyzn, dla których jest to po prostu naturalny, postępujący z wiekiem proces. Bardzo częstym powodem wypadania włosów jest ich niewłaściwe traktowanie. Zbyt intensywny tryb życia sprawia, że niekiedy nie ma czasu na prawidłowe mycie, a częste farbowanie, z użyciem szkodliwych farb z dodatkiem amoniaku, wręcz przyspiesza degenerację struktury włosa. Wiele pań niestety zapomina o używaniu właściwie dobranych odżywek, ułatwiających pielęgnację po zmianie koloru, a nieodwracalne straty przynosi również stosowanie popularnych prostownic, czy nawet zbyt ciasne ściągnięcie włosów gumką. Te istne tortury kończą się najczęściej znacznym przerzedzeniem fryzury, a ich skutki będą trudne do usunięcia.

łysienie plackowate

Innym czynnikiem powodującym łysienie u kobiet może być niewłaściwa i źle zbilansowana dieta, a nawet palenie tytoniu, zażywanie leków, ale niekiedy to zjawisko ma również podłoże genetyczne. Jest to najczęstsza przyczyna łysienia androgenowego, wyjątkowo uciążliwego i trudnego do wyleczenia. Mamy z nim do czynienia w momencie, kiedy w jajnikach i nadnerczach kobiety wzrasta produkcja hormonów typu męskiego, androgenów, szczególnie nasilona w okresie menopauzy. Ich nadmierne wydzielanie może też być spowodowane czynnikami zawodowymi, pracą w stresującym środowisku, lub stosowaniem kosmetyków zawierających w swoim składzie szkodliwe detergenty. Zjawisko to zaczyna się zazwyczaj po 30 roku życia, swoje apogeum osiągając, kiedy kobieta ma około 40 lat, w tym też czasie dolegliwość staje się najbardziej widoczna. Łysienie przebiega jednak inaczej niż u mężczyzn, a pierwszym objawem jest zwiększenie szerokości przedziałka podczas czesania. Następnie włosy przerzedzają się na szczycie głowy, aż pozostaje jedynie ich około 3-centymetrowy pasek w okolicy czoła. Niestety nie ma skutecznego leku umożliwiającego całkowite wyleczenie tej choroby. Pewne sukcesy odnosi się, stosując preparaty zawierające estrogeny oraz lek stosowany miejscowo na skórę głowy, Minoxidil. Jego korzystne działanie na porost włosów odkryto zupełnie przypadkowo u chorych zażywających go w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Konieczne jest jednak jego stałe używanie, ponieważ po odstawieniu włosy znowu zaczynają wypadać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.