Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

wypadające włosyJednym z atrybutów zarówno kobiecego, jak i męskiego piękna są niewątpliwie włosy, które zawsze powinny być zdrowe, gęste i lśniące. Niestety wiele osób zmaga się z ich wypadaniem, wyjątkowo przykrą dolegliwością, której przyczyny niekiedy trudno jest jednoznacznie ustalić. Nie da się ukryć, że nasze włosy muszą znieść naprawdę wiele i są nieustannie narażone na czynniki niekorzystnie wpływające na ich wygląd, takie jak wilgoć, gwałtowne zmiany temperatury czy promieniowanie UV. Wszystko to szybko doprowadza do znacznego osłabienia ich struktury oraz kondycji, w wyniku czego stają się kruche, łamliwe i matowe. Równie częstą przyczyną przedwczesnego łysienia jest niski poziom dbałości o higienę. Tryb życia, jaki prowadzimy, sprawia, że nie mamy czasu na regularne mycie głowy z użyciem szamponów oraz odżywek dokładnie dobranych do rodzaju włosa. Kiedy mamy problem z wyborem kosmetyków gwarantujących nienaganny wygląd i gęstość naszej fryzury, to powinniśmy zwrócić się o pomoc do profesjonalnego stylisty włosów, specjalisty od ich właściwej pielęgnacji.

włosy na szczotceNiekorzystne czynniki atmosferyczne oraz braki w higienie to nie jedyne przyczyny zbyt szybkiego i nadmiernego łysienia. Jeśli mimo starannej pielęgnacji włosów ciągle znajdujemy je na szczotce lub grzebieniu, to może być oznaką problemów zdrowotnych wymagających natychmiastowej interwencji lekarza dermatologa. Wypadające włosy są objawem poważnych schorzeń ogólnoustrojowych, również tych niebezpiecznych, takich jak toczeń rumieniowaty, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Częstym powodem są choroby skóry, zwłaszcza grzybica, wymagająca wdrożenia skutecznej kuracji polegającej na podaniu silnych preparatów przeciwgrzybiczych. Włosy mogą też wypadać w wyniku zażywania pewnych grup leków, stosowanych w terapii nowotworowej, czy popularnych, hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Ponad 50 procent mężczyzn, szczególnie rasy białej, musi po prostu pogodzić się z tym, że po 40 roku życia ich fryzura może naturalnie się przerzedzić.

Bardziej zróżnicowane przyczyny tej dolegliwości występują w przypadku kobiet. Oprócz wyżej wymienionych, wspólnych dla obu płci, mogą być spowodowane przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Powodują tzw. łysienie androgenowe damskie, związane ze zbyt wysokim poziomem androgenów, które jest bardzo charakterystyczne, obejmuje bowiem jedynie czubek głowy i kąciki czoła. Inną częstą przyczyną utraty włosów u kobiet jest ciąża i poród. Bezpośrednio po nim spada poziom estrogenów i pomiędzy 11 a 16 tygodniem po urodzeniu dziecka może się pojawić łysienie. Nie wymaga ono na szczęście leczenia, a włosy po pewnym czasie odrastają samoistnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.