Morwa biała na odchudzanie – sposób na nieposkromiony apetyt

Morwa biała jest rośliną pochodzącą z Azji południowo-wschodniej, a najczęściej z Chin. Biała odmiana morwy ma cenne atrybuty lecznicze oraz zdrowotne, które na samym początku wykorzystywane były przeważnie w krajach azjatyckich, a dzisiaj cieszą się ogromną popularnością także w krajach europejskich.

Co to jest morwa biała?

owoce morwy białej

Morwa biała (Morus alba) osiąga nawet 10 metrów wysokości. Jej owoce są jadalne oraz wykorzystywane w medycynie naturalnej na obszarze Afganistanu i Kaszmiru. Morwa biała znana jest jako środek przeciwgorączkowy, moczopędny czy pobudzający laktację. Natomiast liście morwy białej polecane są diabetykom, ponieważ wykazują działanie hipoglikemiczne, dlatego obniżają poziom cukru we krwi.

Morwa biała to gatunek drzew o małym rozmiarze. Zastosowanie znajduje nie tylko jako produkt spożywczy, ponieważ z tego drzewa produkowane są meble oraz przeróżnego typu wyroby tokarskie. Dodatkowo roślina coraz częściej sadzona jest jako ozdoba popularnych parków oraz ogrodów.

Przeczytaj także recenzję produktu Germixil

Morwa biała – właściwości prozdrowotne

Morwa biała zawiera największe zalety lecznicze oraz zdrowotne dla człowieka w liściach, oraz owocach. W medycynie tradycyjnej Chin liście morwy białej są wykorzystywane jako środek do regulacji ciśnienia tętniczego krwi czy normalizowania poziomu cholesterolu. Wyciągi z korzenia morwy białej są cenione i używane jako pomoc w przypadku wysokiej gorączki, przeróżnych bóli czy stanów zapalnych. Morwa biała w swoim składzie ma takie substancje jak:

  • Tiamina
  • Ryboflawina
  • Pirydoksyna
  • Kwas nikotynowy
  • Pektyny
  • Flawonoidy

Każdy z tych składników, który dostarczmy organizmowi w dobrych dawkach może pozytywnie wpłynąć na jego funkcjonowanie. Dzięki zawartości flawonoidów eliminowane są wolne rodniki oraz ich szkodliwe działanie. Zmniejsza to ryzyko powstania guza, mutacji i uszkodzeń komórek. Opóźnia też ich starzenie. Pektyny są mieszanką węglowodanów, które zawierają rośliny. Bardzo wysoka zawartość przeróżnego rodzaju pektyn poprawia pracę jelit oraz normalizuje cykl wypróżnień.

morwa biała

Owoce morwy białej są używane jako preparat profilaktyczny oraz środek zapobiegawczy przy cukrzycy typu 2, oraz jej leczeniu. Roślina ta stabilizuje poziom glukozy we krwi oraz ogranicza jego absorpcję. Spożywanie owoców morwy białej jest szczególnie zalecane osobom z takimi chorobami oraz schorzeniami jak:

  • Wrzody żołądka, dwunastnicy
  • Choroby serca czy naczyń krwionośnych
  • Przewlekłe zaparcia
  • Nadkwasota układu trawiennego – Zbyt intensywnie wydzielanie soków żołądkowych

Morwa biała na odchudzanie – Na czym polega jej działanie?

Morwa biała swoją największą sławę zdobyła w krajach o wysoko rozwiniętej gospodarce. Zyskała tam popularność dzięki działaniom wspierającym okres odchudzania. Wiele ludzi nazywa ją rośliną cudownych właściwości odchudzających. Wynika to z faktu, że w porównaniu do innych roślin działa bardziej skutecznie i daje lepsze efekty stosowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że owoce morwy białej nie mają właściwie zalet odchudzających, jednak świetnie wspierają dietę redukcyjną, spadek masy ciała oraz regularny ruch fizyczny, a alecane jego formy to:

Najlepsza postać do spożycia tego owocu na odchudzanie to najczęściej polecana forma herbaty z morwy białej, która zwykle sprzedawana jest bez niepotrzebnych dodatków w składzie. Inaczej wygląda kwestia suplementów diety z dodatkiem białej morwy. W tej sytuacji najlepiej jest zawsze sprawdzić na ulotkach formułę takiego preparatu, bo czasami zawartość takich ekstraktów z morwy białej jest bardzo mała. Najlepiej jest więc wybrać, takie, które mają największe ich stężenie.

Czyta też: Czerwona herbata na odchudzanie

Morwa biała – uprawa rośliny

Wszystkie owoce zakupione w sklepie, suplementy diety, a nawet herbata są istotne. Pod praktycznie wszystkimi postaciami morwa biała ma szanse przynieść ogrom świetnych korzyści dla naszego organizmu. Na pewno jednak najwięcej można zyskać samemu uprawiając tę roślinę i pozyskując z niej świeże, naturalne owoce. Należy rozważyć uprawę morwy białej nawet we własnym ogródku, ponieważ ta roślina ma tak naprawdę niskie wymagania glebowe. Dlatego nie ma potrzeby na długie godziny pielęgnacji.

owoce morwy białej

Podczas poszukiwań dobrego środowiska dla morwy białej, należy pamiętać o tym, by znaleźć miejsce, które nie będzie terenem podmokłym. Roślina ta nie lubi zbyt dużej wilgotności, więc najlepiej będzie się rozwijała oraz owocowała, kiedy będzie posadzona na obszarze średnio wilgotnym oraz z dobrym dostępem do słońca. Okresy jesienno-zimowe mogą zagrażać tej roślinie. Z tego powodu najlepiej będzie zabezpieczyć morwę, owijając ją folią – zminimalizuje to ryzyko przemarznięcia.

Morwa biała tak jak czarna nie wymagają dużej pracy oraz wielu godzin wymagających pielęgnacji. Dlatego warto pamiętać, by eliminować chore gałęzie. Raz na 3 lata warto je też nawieźć kompostem lub obornikiem. Sprawi to, że roślina będzie miała świetna warunki do dalszego rozwoju. Dobrze będzie ją też nieco przycinać. Jeśli drzewko to rozrasta się dość nieforemnie albo jest niezbyt duże można je co jakiś czas przycinać. Jeśli decydujemy się na zasadzenie morwy białej należy wybrać jej konkretny typ, który zależny jest od preferencji oraz oczekiwań. W większości drzewa morwy białej rozrastają się do wielkich rozmiarów, a to utrudnia zbieranie plonów. Próbują uniknąć tego problemu warto zdecydować się na odmianę „Pendula”. Drzewo to nie urośnie do dużych rozmiarów.

Czytaj też: Silvets – suplement diety zawierający ekstrakt z zielonej herbaty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.