Masz już dość bycia niewolnikiem papierosów? Zastanawiasz się, jak rzucić palenie? Domowe sposoby pomogą ci w walce z nikotynowym nałogiem. Sprawdź najskuteczniejsze z nich!
Kilka ważnych wskazówek
Trzeba zastrzec od razu, że rzucanie palenia jest trudne, niemniej jednak możliwe. W wielu przypadkach, zwłaszcza po długotrwałym uzależnieniu od nikotyny, występuje tzw. zespół abstynencki manifestujący się nie tylko przemożnym pragnieniem sięgnięcia po papierosa, ale i takimi objawami, jak rozdrażnienie, niepokój, problemy z koncentracją, bóle głowy, kaszel czy nawet kłopoty z trawieniem i wypróżnianiem. Długoletni palacze muszą walczyć z nałogiem zarówno w sferze psychicznej, jak i fizjologicznej.
Absolutnie zasadniczym czynnikiem przy rzucaniu palenia jest odpowiednio silna motywacja. Chcesz skutecznie zerwać z nałogiem? Musisz znaleźć indywidualny, potężny i przekonujący powód – rak płuc, śmierdzący oddech i ubrania, szara, ziemista cera lub inny tego rodzaju czynnik. Następnie musisz zdefiniować wszystkie sytuacje i miejsca kojarzące ci się z papierosem (picie kawy i alkoholu, fotel przed telewizorem, spotkania towarzyskie) i wymyślić sobie sposób na zapełnienie powstałej wtedy pustki po papierosie. Może to być na przykład zastępcza terapia nikotynowa w postaci gumy do żucia, tabletek czy inne wymyślone przez ciebie triki.
Warto wiedzieć, że uprawianie sportu, nawet w formie codziennego dłuższego spaceru, bardzo pomaga w walce z nałogiem. Dobrze też znaleźć sobie jakieś nowe, interesujące hobby, ono bowiem przeorganizuje nam codzienne życie i szybciej pozwoli uwolnić się od uzależnienia. Wreszcie, kiedy już podejmiesz decyzję, wyznacz sobie konkretny dzień na rzucenie palenia, a wtedy wyrzuć wszystkie papierosy, popielniczki, zapalniczki i posprzątaj w mieszkaniu tak, by pozbyć się zapachu dymu papierosowego. I pamiętaj, próbuj do skutku! Nawet jeśli nie uda się za pierwszym razem, podejmij kolejną próbę!
Domowe sposoby na rzucenie palenia
Jest wiele naturalnych produktów, którymi możemy się wspomóc walcząc z nałogiem nikotynowym. Wśród nich warto wymienić następujące:
1. Owies w różnej postaci, wyrobów owsianych np. płatków bądź naparów z zielonego owsa, nie tylko zmniejsza głód nikotynowy, ale i działa kojąco na płuca
2. Waleriana w postaci naparu ukoi rozdrażniony brakiem papierosa system nerwowy, a wypita wieczorem zapewni spokojny sen
3. Ekstrakt z pestek winogron zregeneruje szkody w płucach wywołane paleniem papierosów
4. Imbir oczyści organizm z toksyn i zmniejszy dolegliwości wynikające z odstawienia, takie jak nudności czy wymioty
5. Goździki i pieprz cayenne pozwolą utrzymać w ryzach głód nikotynowy
6. Wszystkie ostre przyprawy, w tym wspomniany pieprz cayenne, zawierają kapsaicynę, substancję, która neutralizuje działanie toksyn, a ich ostry smak zniechęca do zapalenia papierosa.
7. Dziurawiec posiada naturalne właściwości powodujące wzrost produkcji dopaminy i serotoniny, dzięki czemu pomaga psychicznie w walce z nałogiem
8. Witaminy, szczególnie witamina C, A i E, są szczególnie potrzebne w tym okresie, usuwają bowiem toksyny z organizmu i regenerują uszkodzone przez dym i nikotynę komórki.
9. Passiflora w postaci naparów czy kapsułek skutecznie pomaga uporać się z objawami odstawienia
10. Koenzym Q10, naturalnie występujący między innymi w rybach, olejach, podrobach czy w czarnej porzeczce, chroni płuca i serce
11. Lobelia, zawierająca alkaloidy podobne do tych, które występują w nikotynie, znacznie łagodzi uczucie głodu nikotynowego.
Stosując rozmaite domowe sposoby na rzucenie palenia, warto też mienić dietę, zwiększyć spożycie warzyw i owoców, jeść produkty bogate w błonnik, unikać cukrów prostych, pić zieloną herbatę i wodę z cytryną oraz więcej niż dotychczas ćwiczyć! Dużą pomocą może być także sięgnięcie po dobrej jakości suplement diety na rzucenie palenia.
Dodaj komentarz