Choroby powodujące przyspieszone łysienie

Definiując pojęcie łysienia, można powiedzieć, że jest to trwała lub okresowa utrata włosów obejmująca fragmenty, a czasami nawet całą skórę głowy. Osobom dotkniętym tą przykrą dolegliwością najczęściej wydaje się, iż jest to problem natury czysto estetycznej i trzeba się z tym po prostu pogodzić. Warto sobie jednak zdać sprawę z faktu, że nadmierne i przyspieszone wypadanie włosów ma wiele zróżnicowanych przyczyn. Jedną z nich może być stan naszego zdrowia, a łysienie jest często objawem poważnych i trudnych do wyleczenie schorzeń.

kobieta bez włosów

Bezpośredni wpływ na stan skóry głowy oraz kondycję włosów ma między innymi często spotykana nadczynność tarczycy, w której przebiegu zwiększa się poziom wydzielanych hormonów, powodując gwałtowne zaburzenia metabolizmu. Doprowadzają one do znacznego przyspieszenia cyklu wzrostu włosa, który szybciej się starzeje, staje kruchy, łamliwy i w rezultacie wypada. Nadczynność tarczycy może objawiać się zarówno łysieniem plackowatym, kiedy włosy wypadają miejscowo, małymi kępkami, jak i całkowitą utratą owłosienia, równomiernie na całej powierzchni głowy. Podobne objawy mogą u siebie zaobserwować osoby chorujące na cukrzycę, a powodowane będą przez leki doustne stosowane w jej leczeniu. O wiele poważniejszą przyczyną łysienia, której absolutnie nie powinno się lekceważyć, są choroby autoimmunologiczne, takie jak szczególnie niebezpieczny toczeń rumieniowaty układowy. Jest to jedno z najbardziej specyficznych schorzeń, rozwijające się w wyniku nieprawidłowej pracy układu odpornościowego. Te zaburzenia prowadzą do wytworzenia się przewlekłego stanu zapalnego, atakującego większość ważnych narządów wewnętrznych. Jednym z widocznych objawów tocznia jest właśnie przyspieszone przerzedzanie się włosów a w cięższych przypadkach ich wypadanie. Może temu towarzyszyć także wyjątkowo uciążliwa wysypka, a zmiany skórne często przybierają charakterystyczny kształt przypominający motyla, zwiększając intensywność łysienia. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza dermatologa, który zleci właściwe leczenie farmakologiczne.

łysiejący mężczyzna

Przechodząc różnego rodzaju infekcje, wysoką gorączkę czy powszechną w okresie zimowym grypę, nie zdajemy sobie sprawy, że również one mogą stać się przyczyną wzmożonego wypadania włosów. Zazwyczaj takie objawy pojawiają się po pewnym czasie od zakończenia leczenia, świadcząc o osłabieniu organizmu przebytą chorobą. Nie należy się jednak nimi zbytnio przejmować, najczęściej przechodzą samoistnie, ale proces odrastania włosów warto wspomóc starannie dobranymi kosmetykami czy zażywaniem preparatów bogatych w witaminy z grup B, witamina C i E. Pomagają one odbudować strukturę włosa, a wzmacniając cebulki i mieszki włosowe przyspieszają jego wzrost.

Przeczytaj także recenzję produktu Germixil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.